Kertausharjoitukseen Kaliforniaan

Artikkelit
Jarmo Sinkkonen

Mitä, mitä? Puolustusvoimat on kutsunut kertausharjoitukseen reserviläisiä. No, ihan normaalia. Mutta nyt: Ressut lähtevät Desert Snow -harjoitukseen Californiaan. Harjoitus on taistelu- ja ampumaharjoitus, jonka avulla joukot kehittävät valmiutta ja kykyä taistella yhdessä sekä tukeutua toisiinsa. Opitaan amerikkalaista taistelutekniikkaa, haastetaan sitä suomalaisilla toimintatavoilla ja päinvastoin. Kaikki voittavat. Varmasti molemmin puolin on saatavissa oppia ja ohjenuoraa. Toimintatavat optimoituvat. Ja mikä tärkeintä: Opitaan toimimaan yhdessä, jolloin hädän hetkellä yhteistoiminta on sujuvaa ja toimintatavat hioutuneet parhaimmiksi mahdollisiksi.

23.7.-15.8.2025 järjestettävä harjoitus on osa Maavoimien ja Virginian kansalliskaartin välistä yhteistyötä, joka perustuu Suomen ja Virginian osavaltion väliseen viralliseen kumppanuusohjelmaan.

”Tämä on uniikki mahdollisuus ja hyvä osoitus siitä, kuinka myös kahdenvälinen yhteistyö Suomen ja Yhdysvaltojen, eli Karjalan prikaatin ja Virginian kansalliskaartin kanssa syvenee jatkuvasti. Keskittämällä harjoitusjoukkomme Yhdysvaltoihin, saamme molemmat hyvää oppia erityisesti logistiikkaan ja tukeutumiseen liittyen”, Karjalan prikaatin komentaja prikaatikenraali Jyri Raitasalo kertoo.

Karjalan prikaati osallistuu Virginian kansalliskaartin johtamaan Desert Snow -harjoitukseen, joka järjestetään Kalifornian osavaltiossa Yhdysvalloissa. Harjoitusjoukon kokonaisvahvuus on noin 50 sotilasta. Harjoituksen tavoitteena on vahvistaa joukkojen yhteistoimintakykyä, syventää henkilöstön osaamista taisteluteknisellä tasolla sekä parantaa yhteensopivuutta joukkojen välillä.

Ressut vahvasti mukana

Suomen harjoitusjoukko koostuu Karjalan prikaatin henkilökunnan lisäksi yli neljästäkymmenestä reserviläisestä, jotka on siis käsketty kertausharjoitukseen.

”Tämä on meille hieno mahdollisuus ja osoitus siitä, että kykenemme paitsi tukemaan mutta myös tukeutumaan liittolaisiimme. Tämän kaltaisilla reserviläispainotteisilla harjoituksilla kotimaassa ja nyt Yhdysvalloissa pystymme todentamaan, että pystymme toteuttamaan liittolaistemme kanssa puolustusta koskevia toimia yhdessä kaikissa olosuhteissa”, Karjalan prikaatin komentaja, prikaatikenraali Raitasalo korostaa.

Harjoitus on osa Maavoimien ja Virginian kansalliskaartin välistä suunniteltua yhteistoimintaa.

Mahtoikohan ressuja harmittaa, kun kertsit oli vähän kauempana? Kotikulmat kun on olleet ne totutut.

Reissukone

Suomen harjoitusjoukko matkustaa Virginiaan Yhdysvaltojen asevoimien sotilaslentokoneella, joka tuo samalla Yhdysvalloista sotilashenkilöstöä Karjalan prikaatiin kouluttamaan henkilöstöä yhdysvaltalaisen kaluston käyttöön ja huoltoon liittyen. Tämä vahvistaa kalustojen yhteensopivuutta ja syventää yhteistoimintaa maiden välillä.

Kone on C-17 Clobemaster III. C-17:n moottoreina on neljä suihkujarruilla varustettua F117-PW-100 (Pratt & Whitney PW2040) ohivirtausmoottoria. Jokainen moottori tuottaa 180 kN työntövoiman.

Koneessa on vain kolmen hengen miehistö. Se voi kuljettaa 70 tonnia painavan M1 Abrams -panssarivaunun maksimikuorman ollessa 77 500 kg. Lentokorkeus on 8 500 m, lentomatka 4 400 km. Lentonopeus on reilut 800 km/h. C-17 tarvitsee operoidakseen vähintään 900 m pitkän ja 27 m leveän kiitotien.

Kuva Puolustusvoimat