Kenraali Jaakko Valtanen on kuollut

Artikkelit
Jussi Mäkinen

Puolustus­voimien entinen komentaja kenraali Jaakko Valtanen on kuollut. Valtanen kuoli 98 vuotiaana Kaunialan sairaalassa Kauniaisissa. Puolustusvoimain komentajana Valtanen toimi vuosina 1983–1990. Valtanen oli viimeinen Puolustusvoimain komentaja jolla oli sotakokemusta. Talvisotaan hän osallistui 15-vuotiaana vapaaehtoisena. Jatkosodassa hän toimi radioaliupseerina ja tykistöupseerina.

Valtanen valmistui ylioppilaaksi vuonna 1945. Talvisotaan hän osallistui 15-vuotiaana vapaaehtoisena toimien rintamalla lähettinä ja radiomiehenä. Jatkosodassa hän toimi radioaliupseerina ja tykistöupseerina Karjalankannaksella sekä itäisen Suomenlahden linnakkeilla.

Sotien jälkeen upseeriuralle siirtynyt Valtanen määrättiin 1960 vain 35-vuotiaana puolustusvoimain komentajan, jalkaväenkenraali Sakari Simeliuksen adjutantiksi. Valtanen kehitti merkittävästi puolustusvoimien tiedotusta toimiessaan Pääesikunnan tiedotusosaston päällikkönä vuosina 1967–1969.

Suomen sotilaspsykologisen seuran puheenjohtajana Valtanen toimi vuosina 1967–1970 ja Suomen sotilassosiologisen seuran puheenjohtajana 1993–1994. Valtakunnallisten maanpuolustuskurssien johtajaksi Valtanen määrättiin vuonna 1970. Hän kehitti 1960-luvulta lähtien aktiivisesti henkisen maanpuolustuksen järjestelyjä Suomessa. Henkisen maanpuolustuksen komitean sihteerinä hän toimi vuosina 1960–1963 ja edelleen vuodesta 1963 Henkisen maanpuolustuksen suunnittelukunnan jäsenenä vuoteen 1975, Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan jäsenenä vuosina 1976–1981, Puolustuslaitoskomitean varapuheenjohtajana vuosina 1972–1976 sekä kolmannen parlamentaarisen puolustuskomitean pysyvänä asiantuntijana vuosina 1979–1981.

Upseerijärjestöjen johtotehtävissä hän oli Kadettikunnan hallituksen ja valtuuskunnan jäsen vuosina 1955–1965 sekä Upseeriliiton hallituksen jäsen vuosina 1955–1958, varapuheenjohtaja vuonna 1972 ja puheenjohtaja vuosina 1973–1975.

Kenraali Valtanen on poikkeuksellinen upseeri siinä mielessä, että hänen toiminnassaan korostui työskentely kansakunnan maanpuolustustahdon hyväksi korkeiden komentaja- ja johtotehtävien ohella. 1960-luvun alkupuolella, rauhanliikkeen nousukaudella, silloinen majuri Jaakko Valtanen oli usein erilaisissa keskustelutilaisuuksissa rohkeasti esittämässä näkemyksiään asevelvollisuuden ja maanpuolustuksen tarpeellisuudesta.

Kunniamerkit

  • Vapaudenristin ritarikunnan suurristi
  • Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan suurristi
  • Suomen Leijonan ritarikunnan suurristi
  • 4. luokan Vapaudenristi (sodanajan ansioista)
  • Talvisodan ja Jatkosodan muistomitalit
  • Sotilasansiomitali
  • Reserviupseeriliiton kultainen ansiomitali